Деградація ґрунтів в Україні набуває критичних значень

Земля

Група компаній «БТУ-ЦЕНТР» провела масштабне соціальне опитування, в якому взяли участь близько 300 господарств. Метою дослідження було дізнатися, який стан ґрунтів в Україні та які складнощі виникають в українських аграріїв у зв’язку зі зміною клімату.

«Ми опитали 250 господарств, які працюють за традиційною технологією вирощування, 35 за органічною та 11 господарств, що працюють за ресурсозберігаючими технологіями обробітку ґрунту No-till, Strip-till, Mini-till. Також участь в опитуванні взяли 10 українських агрохолдингів», — зазначає Тетяна Хоменко, комерційний директор групи компаній «БТУ-ЦЕНТР».

Серед складнощів, які виникають у вирощуванні рослин у зв’язку зі зміною клімату, 30% респондентів відмітили вплив на зміну термінів сівби, 28% — зниження врожайності, 20% — опустелювання, 15% відзначили зниження ефективності добрив.

Серед опитаних 51% господарств мають ґрунти з ознаками деградації. Серед агрохолдингів цей показник не набагато нижчий — 50%. Залежно від технології обробітку ґрунту, процес деградації ґрунтів в господарствах був відмічений на рівні:

  • за традиційного обробітку — 65%;
  • за органічного землеробства — 44%;
  • за ресурсозберігаючих технологій — 5%.

Найбільше зниження родючості ґрунту було відмічено у східній частині та на півночі. Це Чернігівська, Сумська, Харківська, Донецька та Луганська області, а також Кіровоградщина та Миколаївщина, де цю проблему помітили від 80 до 100% опитаних аграріїв. Серед господарств з центральної та західної частин України зниження родючості ґрунту відмітили від 50 до 80% аграріїв. З перелічених технологічних процесів, що сприяють оздоровленню ґрунту, на думку аграріїв були визначені наступні:

  • сівозміна — 36%;
  • внесення мікробних препаратів — 27%;
  • технологія обробітку ґрунту — 26%.

Нагадаємо, що спосіб обробітку ґрунту безпосередньо впливає на його ущільненість, від чого, в свою чергу, залежить якість розвитку кореневої системи рослин.

Щодо частоти проведення ґрунтових аналізів, то 70% опитаних респондентів проводять їх 1-2 рази на рік, близько 30% не знають про склад ґрунту, з яким працюють. Переважно українські аграрії проводять аналізи на хімічний склад, повний хімічний склад та агрохімічний аналіз. Зокрема, 45% опитаних проводять аналіз лише за кількістю поживних речовин, ігноруючи показник кількості та співвідношення мікроорганізмів в ґрунті. Лише 2% опитаних проводять мікробіологічний аналіз.

SuperAgronom.com

0 коментарів