Особливості вирощування хрону

Бизнес

Технологія вирощування

Вирощування й агротехніка хрону не є складними. Щоб рослина добре розвивалася, її висаджують неподалік від огорожі, на ділянці з достатнім сонячним освітленням. Найбільш сприятливими ґрунтами вважають суглинні, чорноземні і супіщані. Однак і глинисті ґрунти можуть підійти, якщо перед висадкою їх розбавити торфом, піском або гноєм.

Висаджують хрін переважно навесні. Заздалегідь підготовлені саджанці дістають з укриття і поміщають спочатку в тепле місце на кілька днів до проростання пагонів, а після висаджують у ґрунт на відстані не менше 30-40 см між рослинами.

Поле хрону

У лунку корінець занурюють під нахилом у 45 градусів або ж зовсім горизонтально, а не під прямим кутом, як інші рослини. Посаджений корінь засипають землею і злегка ущільнюють ґрунт руками.

На 1 кв.м вирощують 4-6 кущів. Вони розростаються і приносять урожай приблизно 2 кг коренів.

З цієї кількості 60% можна продати, оскільки вони, з практики, мають товарний вигляд, а решта зазвичай використовують для посадки на наступний рік або продають як посадковий матеріал.

Відповідно, якщо відвести одну сотку землі під хрін, то цілком можна буде збирати й продавати до 200 кг щороку.

Шкідники хрону

Основним шкідником, який знищує культурні зарості хрону є хріновий листоїд, друга його назва — бабануха. Це невеликий чорний з зеленуватим відливом жук. Він зимує в ґрунті або грудках гною, на початку літа виходить на поверхню і починає харчуватися листям хрону і капусти.

Самки цієї комахи роблять в стеблах хрону поглиблення і відкладають у них яйця. Одна особина здатна відкласти до 400 яєць за 1 раз.

Позбутися від цього жука можна знищенням пошкодженого листя, перекопуванням ґрунту восени, дотриманням правильної сівозміни рослин на ділянці.

Хріновий листоїд (бабануха)

У сезон активного росту хрону можна обробляти посадки 15% розчином «Актелліка».

Хвороби хрону

Посадки хрону можуть бути уражені різними хворобами: борошнистою росоюбілою іржею і чорною гниллю.

Для профілактики їх виникнення ґрунт вапнують, а от якщо мова йде вже про боротьбу із захворюваннями — потрібен фітосанітарний режим і обробка інсектицидними препаратами. Однак останній спосіб виключає подальше використання зелених листків хрону в їжу в необробленому вигляді.

Догляд за хроном

Вирощування і догляд за хроном можна розділити на кілька важливих складових.

Для освіти кореневища з хорошими показниками товарності, потрібно ретельно стежити за щільністю ґрунту. Починати це робити потрібно відразу після того, як закінчена посадка. Через 7 днів ґрунт необхідно розпушити на 2-3 см вглиб, що покращує її аерацію і водопроникність, далі, після появи паростків, глибина розпушування збільшується до 8 см.

Полив повинен бути регулярним, проводитися в міру підсихання верхнього шару ґрунту (витрата — 4 л на 1 кв. м). Видалення бур'янів також має бути регулярним — таким чином ви забезпечуєте достатній простір для зростання кореневища в ширину і довжину.

Хрін зростає непогано практично в будь-яких умовах, але він дуже чуйний до підживлення: для формування високоякісного врожаю рекомендовано внесення фосфорно-мінеральних добрив в кратності один раз в 3-4 тижні після появи сходів. Восени на ділянку, яку планують відвести під хрін, вносять органічні добрива (гній, наприклад) ретельно перекопують.

Щодо сортів, фахівці радять вирощувати наступні:

 • Атлант,
 • Борис Єльцин,
 • Валківський,
 • Волківський,
 • Дикий,
 • Елгавський,
 • Латвійський,
 • Маруне,
 • Рижський,
 • Ростовський,
 • Суздальський,
 • Толпухівский.

Найбільш поширеними сортами хрону в Україні є Атлант; Валківський та Толпухівський.

Атлант

Є середньостиглим сортом. Має білий корінь із сірим відтінком, на якому знаходиться невелика кількість горбків і маленьких периферичних коренів. Вегетаційний період від посадки до відмирання листя становить близько 130 днів. Цвіте на другий рік після посадки. Цей вид стійкий до морозів, спеки та посухи. Вага одного кореня складає до 150 грам.

Валківський

Є пізньостиглим сортом. Довжина кореня досягає до 60 см. Корінь циліндричної форми, має жовтий відтінок. Вегетаційний період від посадки до відмирання листя триває близько 130 днів. Маса одного кореня досягає до 150 г.

Толпухівський

Є пізньостиглим сортом. Маса кореня досягає до 250 г. Вегетаційний період від посадки до повного відмирання листя — 155 днів.

Збір врожаю хрону

Прибирають хрін пізньої осені. Посадки бажано оновлювати кожні 2 роки, інакше кореневища стануть жорсткішими і знизять показники якості.

Кущі підкопують лопатою чи спеціальним трактором, але очищати коріння від землі на городі не рекомендується, інакше не виключено засмічення ділянки фрагментами кореневищ. Навесні вони проростуть і заглушать інші культури. Коріння необхідно швидко прибрати на зберігання, інакше воно втратить тургор. Коріння хрону опускають в підвал, перекладаючи шарами піску. Замість піску підійде зволожений ґрунт.

Збір урожаю хрону

Листя зберігають близько 3 днів в темному, прохолодному місці. Упаковка в поліетилен дозволить продовжити термін зберігання до 20 днів, проте підвал вже не підійде, потрібен холодильник. Важливо, щоб у пакеті не утворився конденсат, інакше зелень зіпсується.

Профілактика розростання 

Щоб не довелося позбавлятися від хрону на городі в майбутньому, після посадки його рекомендується захистити листами шиферу, жерсті. Це дозволить обмежити ріст кореневої системи.

Хрін — корисний коренеплід, який може рости в будь-яких умовах. Але якщо не контролювати розвиток кореневища, може вийти злісний бур'ян, який витісняє інші культури і з кожним роком завойовує нові території.

0 коментарів