Виробництво личинки чорної мухи. Для чого?

Тваринництво

У Мінській області в Білорусі з'явилося дослідно-експериментальне виробництво личинки чорної мухи. Це перший і поки що єдиний проект у Білорусі щодо утилізації органічних відходів за допомогою комах.

Використовувати комах для переробки ще за радянських часів пропонували вчені. Але втілити ідею життя вийшло лише через десятиліття. Один із екологічних способів переробки харчових відходів Млин.BY обговорив з автором дослідно-експериментального виробництва Сергієм Макаровим.


Відходи - у добрива


— Чи знаєте ви, що супермаркети викидають до 25% продуктів. Питання утилізації харчових відходів актуальне і для кафе, і для ресторанів. Ці відходи містять велику кількість цінних поживних речовин, але через погану якість і низьку смакову привабливість вони непридатні ні для людини, ні для більшості тварин. Інша справа – муха чорна левина (Stratiomyia chamaeleon). Її личинка із великим апетитом з'їсть усе, що їй дають, — каже Сергій.


Цей спосіб утилізації відходів унікальний тим, що вони не піддаються обов'язковому механічному подрібненню. Личинки чорної левини самі подрібнюють їх на однакові маленькі частинки у процесі поїдання та перетравлення. Після того, як личинки вилучать із маси органічних відходів усі поживні речовини, обсяг залишків зменшиться на 50%. Та й самі відходи, власне, такими вже не є. Вони є високоцінним і екологічно чистим добривом для рослин — цінний компост або зоогумус.

Фахівці та дачники-аматори знають, що традиційні способи компостування відходів займають роки доти, поки переробляються мікроорганізмами до стану, придатного до внесення в ґрунт. Дощові черв'яки пришвидшать переробку до трьох місяців. А ось личинки чорної левини впораються із цим завданням лише за тиждень.


За час зростання, а це близько 5 днів, личинка переробляє уп'ятеро більше відходів, ніж важить сама. Середнє виробництво може переробляти від 5 до 15 тонн органічних відходів щодня. При цьому виходить 5 тонн личинки та 5 тонн зоогумуса, який є не лише органічним добривом, а й ґрунтовим кондиціонером, який здатний не лише збагачувати ґрунт поживними елементами, а й відновлювати його родючість. Також цей зоогумус дуже вологоємний і здатний увібрати і довго утримувати велику кількість води.


Комаха живить тварину

Велику цінність представляють ці комахи як кормовий білок.

Весь життєвий цикл чорної левини становить приблизно 45 діб, і більшу частину цього часу муха проводить у компостній купі, де старанно жує органічні відходи. До перетворення на лялечку, личинки повинні накопичити максимально можливі запаси поживних речовин у своєму організмі, тому що другу половину свого життя вони спаровуються і відкладають яйця. І ось якраз личинки чорної левини становлять інтерес як джерело протеїну, жиру та інших компонентів для різних сфер використання.


Дослідження показують, що дорослі живі личинки мух чорної левини містять 65% вологи, 8% сирого жиру, 16% сирого протеїну, а у висушеному вигляді показники жиру та сирого протеїну становлять 23% та 45% відповідно. Слід зазначити, що у складі амінокислотного профілю личинок чорної левини знаходиться ліноленова кислота як одна з форм омега-3 жирної кислоти. Але найцінніше те, що у личинках міститься великий відсоток метіоніну. Він є незамінною амінокислотою для білкових структур, але більшість тварин не можуть його синтезувати і одержують цю амінокислоту виключно з їжею.

Корм з додаванням личинок чорної левини набуває все більшої популярності як багатого білками замінника рибного борошна та сої. Наприклад, для курчат-бройлерів вони здатні замінити суттєві обсяги сої без будь-якого шкідливого впливу на здоров'я птахів.


Цілісні сухі комахи - улюблені ласощі домашніх птахів та риб. Кормові добавки використовують у професійному тваринництві, а ентомологічний жир – у косметології.

— Основна перевага технології — її безпека для довкілля та людини, — наголошує автор дослідно-експериментального виробництва Сергій Макаров. — Останні 10 років я займаюся створенням технологій та компаній із промислового розведення комах. Це були цвіркуни, борошняні черв'яки, зофобас, багато видів тарганів і, звичайно, чорна левова муха.


Чорна левина не схожа на звичних нам мух, вона швидше нагадує осу. У неї слабо розвинений ротовий апарат, тому доросла особина тільки п'є, але не їсть. І не докучає людям. Її основне завдання – дати потомство.


«Чорний солдат» на сторожі

Наскільки складно організувати ферму з виробництва мухи чорної левини?


— Складнощів великих немає. Потрібно кілька приміщень та створення необхідних умов для розведення комах. У маточнику мухи відкладають яйця, температура тут не нижче 27-30 ° С, вологість не менше 65% і особливе світло. Цікавий факт - мухи спаровуються тільки на світанку, а яйця відкладають при яскравому денному світлі. Від того, наскільки фахівець підібрав потрібний режим та спектр світла, залежатиме, чи зможуть мухи відкладати яйця чи ні. Це одна з найвідповідальніших ділянок виробництва, — розповідає Сергій.

Яйця щодня забирають із маточника та передають в інкубатор. Тут вимоги до мікроклімату трохи інші. Температура має бути висока, близько 39 ° С, вологість низька. В інкубаторі яйця поміщаються у спеціальні невеликі контейнери, де протягом трьох днів личинки вилуплюються із яєць. Після чого їх ще кілька діб підрощують і передають у цех основного зростання, де вони і перероблятимуть органічне сміття та активно зростатимуть.

В основному цеху, де личинка активно харчується і росте, її вже не потрібно гріти, а, навпаки, слід охолоджувати, тому що в процесі живлення та зростання вона виділяє дуже багато тепла. Температура в ящику з личинкою може досягати 80°.

0 коментарів