Вирощування хрону як прибутковий бізнес

Бизнес

Із давніх-давен хрін вирощували в господарствах у невеликих кількостях і переважно для власного використання. Проте нині хрін поступово стає досить прибутковою нішевою культурою, не вимагаючи великих вкладень у його вирощування.

Хрін, що за рослина

Хрін звичайний — багаторічна пряно-ароматична трав’яниста рослина з родини капустяних висотою 40-150 см надземної частини та з м’ясистим товстим коренем довжиною до 3 м.

У сирому вигляді хрін містить приблизно 16% вуглеводів, до 3% азотистих речовин, а також деяку кількість жирів. За вмістом вітаміну С хрін випереджає лимон і програє тільки шипшині і чорній смородині.

До складу хрону також входять фітонциди, сапоніни, флавоноїди, тіоглікозіди, ефірні гірчичні масла, цукор, крохмаль, смолисті речовини, клітковина, вітаміни групи В, РР.

Хрін багатий калієм, кальцієм, натрієм, сіркою, фосфором, залізом та іншими мінеральними речовинами. У свіжих листках хрону багато каротину.

Хрін корисний для поліпшення травлення, функції жовчного міхура, підшлункової залози, нирок, кровотворних органів та при авітамінозі, плевриті, підвищеному артеріальному тиску. Хрін затримує розвиток золотистого стафілокока, кишкової палочки, збудника туберкульозу, заважає розмноженню вірусу грипу з групи А. 

Тертий хрін

Питна вода, в якій плавають 1-2 корінці хрону, довго зберігається свіжою, має приємний смак і цілющі властивості. Вона сприяє виведенню з організму надлишків рідини та сечової кислоти. 

Переваги вирощування хрону як бізнесу:

  • швидка окупність капіталовкладень;
  • невеликий розмір стартових інвестицій;
  • невисока трудомісткість виробництва;
  • проста агротехніка вирощування;
  • наявність «вільної ніші» в цій сфері на сільськогосподарському ринку.

Недоліки бізнесу на хроні:

  • наявність не дуже великого попиту на цей продукт, хоча він користується популярністю у людей;
  • на початковому етапі важко знайти надійного постачальника посадкового матеріалу;
  • необхідність культивації та удобрення ґрунту;
  • при відсутності оптових покупців можуть виникнути труднощі зі збутом.

Наскільки вигідний цей бізнес

Хрін виглядає непоганим нішевим бізнесом. Отриманий прибуток від вирощування коріння хрону, як свідчать різні бізнес-розрахунки, може удвічі-тричі перевищувати витрати.

Цей вид бізнесу є рентабельним і окупається в перший же рік. В середньому рентабельність складе близько 70%.

Продаж можливий як оптовим покупцям, так і в роздріб. Продаж оптовим покупцям краще, так як це дозволить скоротити витрати на транспортування і прискорює процес продажу продукції.

Із земельної ділянки площею близько 100 кв. м можна отримати до 150-200 кг якісних коренів. При ціні 12-40 грн за 1 кг можна отримати від 1800 до 8000 грн.

При вирощуванні хрону в промислових масштабах на 100 га можна виростити до 20 000 кг готових кореневищ.

Найбільшим переробником хрону в Україні є Вінницька харчосмакова фабрика. Також переробкою хрону займається група компаній «Верес».

Якщо вирощувати органічний хрін за всіма вимогами, то при його середній врожайності 5-6 т/га можна отримати від 7 до 108 тис. доларів доходу. Усе залежить від умов вирощування та вигляду в якому зібраний урожай реалізувати.

Зрештою, 1 т органічного хрону коштує $13-18 тисяч. Неорганічний хрін купують по $0,8-1,2 тис./т. Пластинки хрону можна продати по $2-4 тис./т, сухий — по $34 тис./т.

До речі, листя також мають харчову цінність і їх також можна продавати.

В Україні є цілі села, де люди гуртово вирощують хрін, наприклад, село Нове Давидково Мукачівського району Закарпаття. Місцеві мешканці навіть при в’їзді в село збираються поставити пам’ятник хрону.

Вирощують хрін у промислових масштабах у селищі Підкамінь Львівської області. Також і в Європі є спеціалізовані ферми з вирощування цієї культури. Наприклад, бізнес на хроні є сімейною справою родини німецьких фермерів Шамель у п’ятому поколінні. 

0 коментарів