Винограду загрожує 10 видів шкідників

Садівництво

Аналіз фітосанітарного стану виноградних насаджень свідчить про стабільне зростання чисельності різних шкідників та заселених шкідниками площ. Серед яких найбільшої шкоди винограду завдають листокрутки, сисні шкідники, цикадки, трипси, кліщі, пластинчастовусі, совки, п’ядуни та довгоносики а також новий вид – коричневий мармуровий клоп.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи»

«Листокрутка розвивається в трьох поколіннях, але останнім часом в окремі роки в умовах Північного Причорномор’я частково може давати й четверте покоління, яке розвивається на пізніх сортах винограду, чому сприяють теплі погодні умови вересня і жовтня, – пишуть у статті Людмила Баранець з Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова» та Василь Чебан, менеджер компанії «Сингента».

Вони також додають, що в умовах стійкої теплової аномалії останніх 10 років значно поширилися сисні шкідники – кліщі, трипси, цикадки. До речі, останні витісняють навіть найпоширеніших раніше павутинних кліщів. Це горбатка-буйвол, цикадки виноградна зелена, жовта та нові для України інвазійні види — японська (або далекосхідна) виноградна та цикадка меткальфа (або біла, чи цитрусова). Особливо небезпечні цикадки для розсадників та молодих насаджень, оскільки під час живлення вони виділяють у листя фітотоксини, які пригнічують ріст і розвиток молодих рослин. Крім того, окремі види переносять вірусні та мікоплазмові хвороби, а деякі виділяють екскременти у вигляді медвяної роси, на яких розвиваються сажкові гриби, що перешкоджають процесам фотосинтезу.

Останніми роками серйозної шкоди на виноградниках завдають трипси. Завдяки чудовій природній адаптаційній здатності вони одні з найнебезпечніших і поширених шкідників багатьох сільгоспкультур. Найпоширеніші трипс різноїдний, трипс тютюновий, трипс виноградний. У тепличних умовах — західний квітковий трипс. Повсюдно спостерігають ознаки пошкодження листя, гребенів і пагонів трипсами. Рівень пошкодження листя варіює від слабкого до сильного у вигляді точкових некрозів, незначних розривів і деформації листової пластинки. На пагонах, гребенях і ягодах пошкодження трипсами має вигляд темних крапок і поздовжніх штрихів, які зливаються в пробкові ділянки, що часто плутають із хворобою усихання гребенів винограду. Посушливий клімат сприяє поширенню кліщів-фітофагів. Акарофауна виноградної лози нараховує понад 20 видів. Патологічні зміни спричиняють павутинні кліщі — садовий та туркестанський, кліщі виноградні — бруньковий, листковий та повстяний (або зудень). Вони спричиняють істотні патологічні зміни, які впливають на якість врожаю. На пошкоджених кліщами кущах передчасно опадає листя, що негативно впливає на визрівання лози та продуктивність насаджень надалі. Останнім часом знову набуває поширення філоксера виноградна, пошкодження листкового апарату якою є не лише на американських, але і на європейських сортах винограду. Зростає шкідливість ґрунтових шкідників — представників пластинчастовусих (різні види хрущів, личинки яких розвиваються в ґрунті та живляться коренями виноградних рослин). За значної чисельності личинки здатні повністю обгризати корені саджанців, молодих і навіть плодоносних рослин, що нерідко призводить до їх загибелі. 

Помітно з кожним роком на виноградниках зростає шкідливість гусениць совок та п’ядунів у харчуванні набряклими бруньками кущів винограду. Доволі небезпечним шкідником є п’ядун димчастий буро-сірий, одна гусениця якого може знищити до 10 бруньок.

До комплексу комах, що харчуються рано навесні виноградними бруньками, також належать представники сімейства довгоносики, серед яких на південних виноградниках найпоширеніші скосар кримський, турецький та борозенчастий. 

Особливу увагу звертає збільшення чисельності й шкідливості в ампелоценозах південних областей України оленки волохатої, американського білого метелика і бавовняної совки.

0 коментарів